top of page

"כל אדם צריך שתהא נפשו שקטה, וצרכיו מסופקים,

שבריאותו תהא מאפשרת תנועה...

ושמפתח אישיותו יטמן כמטמון,

פעם אחת לפחות, בידים שאינן שלו."

אני פסיכולוגית קלינית, מומחית בטיפול נפשי ויעוץ פסיכולוגי למבוגרים. בקליניקה שלי בכפר יהושע ובתל אביב אני מטפלת בעברית ובאנגלית, טיפול קצר מועד או ארוך טווח לפי הצורך האישי. באתר זה תוכלו לקרא על הגישה הטיפולית ועל ניסיוני המקצועי בטיפול במצבי משבר שונים כמו חרדה ודיכאון, קושי במערכות יחסים, צמיחה אישית והתפתחות לאורך החיים. מוזמנות ומוזמנים ליצור קשר ואשמח לשוחח על הטיפול גם באופן פרטי.

גרם המדרגות המציץ במעלה (או במורד?) הסמטה הירושלמית של אורי רייזמן כדימוי של הזמנה אל העולם הפנימי, כאומר הכנסו פנימה, מה צפון שם מעבר לפינה, בחלקים הנסתרים של עצמנו

  אורי רייזזמן / סמטה בירושלים, 1974 אוסף כברי    

השיר ימינו של שרית שמיר
עמוד הבית

גישה אינטגרטיבית לטיפול אישי

פסיכותרפיה היא מסע אישי יחודי ולכן לובש צורה ואופי שונים לכל אדם ולכל טיפול. בשנות עבודתי כפסיכולוגית ראיתי כיצד טיפול פסיכודנאמי מעמיק מביא להתפתחות ולשינוי משמעותי אצל אנשים שגילו עניין בדינאמיקות של עולמם הפנימי וביקשו להכיר ולהבין את עצמם מעבר ליומיום. יחד עם זאת, נוכחתי גם כי טיפול ממוקד קצר מועד יכול להביא תועלת רבה למי שמעוניין רק בכלים להתמודדות עם משבר או קושי ממוקד.

לפעמים העבודה הטיפולית כרוכה בעמימות ואי ידיעה, לפעמים מגששים באפלה, אך שוב ושוב אני מתפעלת לגלות כמה כוחות אנשים שואבים מעבודה זו. אני מאמינה גדולה ב"מה שעובד" ולכן חלק מהענין במסע הוא לגלות מה עובד בשביל כל אחד ואחד, מה נותן כוח, השראה, מה מאפשר התאוששות, צמיחה והתפתחות.

שרלוטה סלומון בדימוי של אישה צעירה בעולמה הפנימי והכמיהה לאהבה שמרכינה אותה אפיים ארצה

 פסיכותרפיה 

פסיכותראפיה
שילוב של תרופות פסיכיאטריות
ו/או הומיאופתיה בטיפול:

כשהכאב הרגשי מאד קשה או שישנם סימפטומים חריפים אחרים שמפריעים מאד לתפקוד, טיפול תרופתי ו/או הומיאופתי יכול להיות מאוד יעיל בשילוב עם טיפול פסיכולוגי. כפסיכולוגית קלינית, אני עובדת בשיתוף עם רופאים פסיכיאטרים ולפעמים גם מטפלים ברפואה אלטרנטיבית ויכולה להציע הפניות למטופלים שמעוניינים. כשישנם צורך ונכונות לשילוב תרופה פסיכיאטרית בטיפול (למשל, נגד חרדה, דיכאון, בעיות ויסות וכד') הרופא המטפל ואני עובדים בשיתוף פעולה כדי להבטיח טיפול שלם ומאוזן לפי הצורך הייחודי של כל מטופל.

Painting by Charlotte Salomon

חרדה, דיכאון, בעיות של קשר במערכות יחסים, חוויה של תקיעות (בעבודה, ביצירה, בחיים האישיים), בעיות משפחתיות, טראומה (רגשית פיזית, חד פעמית או מתמשכת), משבר (כמו למשל אובדן קשה, חוסר תפקוד או אובדנות) הן כולן בעיות שמביאות אנשים לפנות לטיפול, ושטיפול פסיכולוגי נמצא מאד יעיל עבורן. אלו בעיות שכרוכות בהרבה כאב. לפעמים הכאב דוחף לפעולה, להתחלת תהליך. לפעמים הכאב מפחיד ומכווץ ודוחים את הטיפול בו עד שאי אפשר יותר.

פסיכותרפיה יכולה להקל על הקושי כמו גם לפתוח מחסומים ולסייע בהתפתחות האישית. ישנם אנשים שפונים לטיפול לא מתוך מצוקה גדולה דווקא, אלא מתוך סקרנות ורצון להתעמת עם שאלות אקזיסטנציאליסטיות ורוחניות, להבין את החלומות שלהם ולהעמיק את הקשר עם העצמי ועם אחרים.

משבר הוא לעתים קרובות הזדמנות

לא הכל בחיים "קורה לטובה", אבל הרבה פעמים כאב, קושי או התנגדות יכולים להפוך למנוף, למנגנון שמניע שינוי חיוני. בעבודתי כפסיכולוגית, אני רואה פעמים רבות כיצד התקדמות אמיתית מתאפשרת דרך מגע עם הקושי, עם "הצל" שבחיים. אנחנו רואים זאת באמנות, בחינוך ובגם בעבודה הרגשית. טיפול יכול להתחיל מרגע של קושי, משבר מיידי או תחושה של יאוש מתמשך, גם בלי הרבה כוחות – בהתחלה של טיפול יש תקווה וסקרנות – לראות מה עוד אפשרי.

תחילת טיפול

 להתחיל טיפול 

קצת עלי

איך מתחילים

רבים מהאנשים מגיעים לטיפול בעקבות חוויה של חרדה קשה, תחושת דיכאון, תיסכול במערכות יחסים או חוסר שבעות רצון כללי בחיים. לפני שפונים לטיפול, רבים אומרים לעצמם שהם צריכים "פשוט להתגבר על זה!" ומרגישים עוד יותר רע בגלל שהם לא מצליחים לעשות זאת.

ביחד, אנחנו לומדים להכיר את הקושי, להבין את טיב המאבק ולמצוא את הדרך האותנטית ביותר להתמודדות והתאוששות. מנסיוני האישי כפסיכולוגית קלינית, לעתים קרובות אנשים מתחילים להרגיש טוב יותר כבר מעצם הידיעה שאינם לבד יותר בהתמודדות זו.

  הפגישה הראשונה

אני מאמינה שמציאת המטפל המתאים חשובה לא פחות, אולי הרבה יותר, מכל שיטה טיפולית. הפגישות הראשונות משמשות אותנו כדי לקבל רושם ראשוני לגבי איך זה יהיה אם נעבוד יחד בטיפול. לכן, אני מעודדת את מטופלי לדבר בפתיחות, לשתף במחשבות או חששות לגבי תחילת טיפול ולשאול כל שאלה שעולה – כל נושא לגיטימי לדיון.

דרכים שונות

לכל אדם דרך משלו. ישנם כאלו שמרגישים מוכנים "לקפוץ למים" מהר, אחרים צריכים יותר זמן כדי להפתח ולפתח אמון בטיפול. יש שמבקשים להגיע פעמיים בשבוע, כדי לקבל יותר תמיכה או להגביר את קצב העבודה. ישנם אנשים שמעוניינים לשלב את הטיפול הפסיכולוגי עם טיפול תרופתי או טיפול ברפואה אלטרנטיבית. לפעמים משלבים את הטיפול הפרטני עם טיפול זוגי או משפחתי (בדרך כלל אצל מטפל אחר במקביל) ושיש כאלו שנכונה להם רק שעה שבועית אישית. תוך כדי פגישות ההיכרות, ולאורך הטיפול עצמו, אפשר תמיד לדבר על איזה מסלול טיפולי מרגיש הכי נכון ומתאים.

הדמויות האבסטרקטיות של סוזן בוסטרום וונג מעלים את הגולמיות של המפגש הראשוני, הפנים עדיין לא ברורות, אנושי אך לוט בערפל 
מתוך סדרת דמויות אבסטרקטיות של האמנית והאנליטיקאית היונגיאנית סוזן בוסטרום וונג

Paintings by Susan Bostrom Wong

 קצת עלי 

בשנות עבודתי כפסיכולוגית קלינית רכשתי נסיון רב בעבודה אנשים שהתמודדו עם מצבי חרדה, אובדן, טראומה, בדידות, בעיות ביחסים, דיכאון, התמכרויות, בעיות סומטיות וקשיים בגיבוש זהות אישית, מינית או מקצועית. כמו כן, עבדתי אנשים הסובלים מבעיות נפשיות מאובחנות, הפרעות אישיות והפרעות מצב רוח (כמו דיכאון קליני ומאניה דיפרסיה). אני ניגשת לטיפול עם ידע מקצועי רחב אך גם עם פתיחות ועניין לגלות מה עובד הכי טוב עבור כל מטופל, מה יכול לעודד את הכוחות הפנימיים ולהניע תהליך של החלמה והתפתחות.

 

הסגנון הטיפולי שלי הוא קשוב, התייחסותי ואקטיבי. לפעמים שינוי מצריך דיבור ישיר, כן ומאתגר, ולפעמים נכונה יותר עמדה של קבלה חומלת המאשפרת לשחרר את מה שלא צריך לאחוז בו יותר. הטיפול תמיד נע בין הצירים של הכלה ותמיכה לבין אתגר ושינוי.

 

במהלך עבודתי כפסיכולוגית קלינית בארה"ב ובישראל, טיפלתי באנשים מרקעים תרבותיים וחברתיים שונים ומגוונים ואני מאמינה כי חשוב לתת מקום לחווית הזהות הייחודית של כל אחד ואחת, ולחוויה של שייכות או אי-שייכות לחברה בה חיים.

 

במהלך העשור האחרון עבדתי והתמחיתי במרכזים לבריאות הנפש שלוותה ונס ציונה, במרכז ד"ר טל בתל אביב ובארה"ב במכונים הבאים:

 

המרכז לבריאות הנפש שלוותה, מחלקת טיפול יום

שפ"ח חוף השרון, פסיכולוגית לחטיבת הביניים והתיכון

המרכז לבריאות הנפש נס ציונה, מחלקה סגורה נשים-גברים

מרכז ד"ר טל, מכון פרטי לפסיכותרפיה

הדספייס, מרכז לטיפול פסיכולוגי קצר מועד לבני נוער וצעירים בבת ים​

:השכלה

Psy.D., Doctor of Psychology, California Institute of Integral Studies, SF, CA

M.A., Clinical Psychology, California Institute of Integral Studies, SF, CA

B.A., Interdisciplinary Studies, Tel Aviv University, Israel

:חברות באירגונים מקצועיים

המכון הישראלי לפסיכולוגיה יונגיאנית

הסתדרות הפסיכולוגים בישראל

:בעבר

ניצן שרירא פסיכולוגית קלינית
הקליניקה בתל אביב
נמצאת ברחוב פינסקר
ובעמק יזרעאל בכפר יהושע
הרצאות וסדנאות

 הרצאות וסדנאות מקצועיות 

“Object-Relations and Resiliency: Understanding the Role of Internalized Objects in the Development of Illness and Resilience,” Haight Ashbury Psychological Services, San Francisco, CA. February 2012.

“The Protector-Persecutor: A Depth Psychology Approach to Working with Complex Trauma,”

PSC, San Francisco, CA. January and February 2012.

“The Healing Relationship: Countertransference Issues in Working with Trauma Survivors,”

PSC, San Francisco, CA. December 2011.

“Big T and Small t: Distinguishing PTSD from Complex Trauma,”

PSC, San Francisco, CA. November 2011.

“The Analyst’s Acts of Freedom: Symington's View on the Relational Dynamics in the Therapy Room,”

PSC, San Francisco, CA. October 2011.

 

“The First Session: Ogden on the Significance of the Initial Analytic Encounter,”

PSC, San Francisco, CA. September 2011.

 

“Becoming Your Own Good Enough Mother: A New Treatment Intervention to Foster Resiliency in Adults,”

PSC, San Francisco, CA. February 2011.

“Object Relations and Resiliency: The Missing Link,”

Individual, Community and National Resilience and their inter-relations (ICNR) Conference. The Multidisciplinary Resiliency Research Center, Tel-Hai College and The Community Stress Prevention Center, Israel. January 2013.

 

“Magnificent Uncertainty: Exploring the Natural through Existential and Buddhist Psychologies,”

American Psychological Association Annual Conference, Boston, MA. August 2008.

 

“Echology: How Interdependence Echoes in Existentialism and Ecopsychology,”

In Ecology, Environment, and Society: Theoretical and Empirical Perspectives.

California Sociological Association Annual Conference, Berkeley, CA. November 2007.

    צור קשר    

צור קשר

Painting by Charlotte Salomon

Painting by Charlotte Salomon

Name *

Email *

Phone *

Message

Message received

בלוג - מאמרים

bottom of page